Felgi stanowią istotny element w konstrukcji całego pojazdu, mający wpływ nie tylko na walory wizualne, ale również na uzyskiwane przebiegi, komfort jazdy i jej bezpieczeństwo. W ostatnim czasie na popularności zyskują felgi aerodynamiczne, skonstruowane pod kątem ich właściwości użytkowych. Dzięki zastosowaniu specjalnego wzoru oraz innych rozwiązań, gwarantują optymalną aerodynamikę.
Felgi aerodynamiczne – coś więcej niż niska waga
O tym, że felgi mają wpływ na jazdę, wiedzą wszyscy kierowcy. Wynika to nie tylko z wagi felg, ale również ich konstrukcji i sposobu wykończenia. Standardowo przyjmuje się, że felgi o głębokim profilu obręczy są nieco bardziej aerodynamiczne. Pomimo, że do ich wykonania konieczne będzie wykorzystanie większej ilości materiału, to jednak odpowiednia konstrukcja zrównoważy większą wagę.
Istnieją różne warianty felg aerodynamicznych, które warto stosować. Wbrew pozorom całkowicie osłonięte koło nie oznacza od razu poprawy jego dynamiki. O wiele lepszym wyborem okazały się obręcze wyposażone w grube ranty oraz szerokie ramiona. Oczywiście znajdziemy także felgi mocno osłonięte, z płaską płaszczyzną czołową, jak również warianty z nakładkami mocowanymi względem obręczy. Są one próbą połączenia projektu aerodynamicznego z atrakcyjnym wizualnie wzornictwem.
Współczynniki oporu powietrza w felgach aerodynamicznych
Kluczowy dla określenia przydatności felg pod tym względem jest tzw. współczynnik oporu powietrza. Dzięki zastosowaniu felg aerodynamicznych parametr ten może ulec poprawie o nawet 0,04. W przeliczeniu na tempo zużycia paliwa, może to oznaczać oszczędność nawet około 0,1 litra na pokonanych 100 km. Oczywiście im szybciej podróżujemy, tym większe oszczędności pozwoli wygenerować zastosowanie felg aerodynamicznych.
W przypadku samochodów elektrycznych, zastosowanie felg aerodynamicznych może doprowadzić do zwiększenia ich zasięgu, a tym samym zagwarantować rzadsze ładowanie. Ocenia się, że zasięg może zwiększyć się nawet o 3-5%. Oczywiście najlepsze efekty daje zastosowanie obręczy wykonanych nie tylko w technologii aerodynamicznej, ale również stworzonych z wyjątkowo lekkich materiałów, na przykład aluminium.
Dodatkowe korzyści z wyboru felg aerodynamicznych
Felgi aerodynamiczne obniżają opór wywierany przez powietrze oraz minimalizują zjawisko występowania wirów. Zastosowane w ich konstrukcji specjalne rozwiązania powodują rozpraszanie strumienia powietrza oddziałującego z boku pojazdu. Dzięki temu pojazd napotyka na mniejszy opór aerodynamiczny w czasie jazdy i manewrowania. Tym samym będzie zużywał mniej paliwa, zwłaszcza w trakcie jazdy szybkiej i dynamicznej.
Oprócz obniżonego spalania, samochody wyposażone w felgi aerodynamiczne charakteryzują się większą stabilnością w czasie jazdy, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Lepsza aerodynamika powoduje też poprawioną trakcję pojazdu oraz lepszą reakcję na polecenia kierowcy. Zmniejszone turbulencje mogą też zwiększyć komfort podróży.