Nawet solidnie wykonane felgi mogą w trakcie jazdy ulec uszkodzeniom. W niektórych przypadkach usterki mogą być tak poważne, że konieczna będzie wymiana felgi, jednak istnieje wiele mniejszych defektów, które można skutecznie naprawić. Zobaczmy, jakie uszkodzenia felg warto poddać regeneracji.
Wgniecenia
Wgniecenia na felgach mogą być spowodowane uderzeniem w krawężnik lub innym urazem mechanicznym. W zależności od stopnia uszkodzenia, takie usterki najczęściej można naprawić. W tym celu wykorzystuje się metodę prostowania felg, obejmującą czynności, które mają za zadanie przywrócenie feldze pierwotnego kształtu. Do prawidłowego wykonania prostowania felg potrzebne są profesjonalne maszyny oraz wyszkolona kadra, dlatego warto to zadanie zlecić specjalistom.
Pęknięcia
Pęknięcia na felgach są poważnym problemem, który może prowadzić do wycieków powietrza lub nawet pęknięcia felgi w trakcie jazdy. W przypadku niewielkich pęknięć istnieje możliwość ich naprawy metodą spawania. Jest to jednak zaawansowany proces, który powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę. W niektórych przypadkach, gdy pęknięcie jest zbyt duże lub znajduje się w miejscu powstawania dużych przeciążeń, wymagana będzie wymiana felgi.
Rysy i otarcia
Rysy i otarcia mogą pojawić się z różnych przyczyn. Jeśli są one powierzchowne, można je zazwyczaj skutecznie naprawić poprzez tzw. szlifowanie. Głębsze rysy usuwamy przez spawanie felg metodą TIG, następnie toczymy lub szlifujemy, żeby uzyskać pierwotny wygląd.
Korozja
Błędne jest przekonanie, że to felgi stalowe są bardziej narażone na korozję. Zarówno na felgach aluminiowych jak i stalowych dochodzi do korozji. W przypadku korozji powierzchniowej można ją usunąć przy pomocy piaskowania i innych metod regeneracyjnych. Jeżeli jednak będziesz czekać, aż korozja rozejdzie się na całą felgę, może się okazać, że będzie konieczna pełna wymiana elementu.
Uszkodzenia powłoki lakieru
Często na felgach aluminiowych można zauważyć uszkodzenia powłoki lakieru, takie jak odpryski, zadrapania lub plamy. W przypadku uszkodzeń lakieru można je naprawić poprzez przeprowadzenie profesjonalnego procesu renowacji felg od podstaw.
Czy wszystkie uszkodzenia felg można naprawić?
Niestety nie zawsze uda się naprawić felgę. Uszkodzeniami, które najczęściej dyskwalifikują element z dokonania procesów naprawczych, są pęknięcia szprychy lub ramion. Do naprawy nadaje się felga, na której powierzchni znajdują się głębokie, trudne do wygładzenia rysy. Naprawia się metodą TIG i odtwarza jej kształt.
W przypadku wszelkich uszkodzeń felg zawsze zaleca się konsultację z profesjonalistą lub specjalistycznym warsztatem. Naprawa felg wymaga odpowiedniego sprzętu, wiedzy i doświadczenia, dlatego warto powierzyć tę pracę fachowcom.